WelCome

WelCome
 
ForumGalleryPortalli**Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 3:48 pm

Per me shume informacione mbi arsimin edhe shkencat ne Shqiperi mund te veshtroni ne keto faqe elektronike :

www.academyofsciences.net
www.unitir.edu.al
www.mash.gov.al
www.mrks.gov.ak

Cdo gje vetem ne forumin tone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 3:56 pm

Kandidati duhet tė verifikojė tė dhėnat personale nė formularin e tė dhėnave personale, t’i korrigjojė, nėse nuk janė tė sakta dhe tė firmosė nė vendin e caktuar.Kandidati duhet tė zgjedhė vetėm njė pėrgjigje, atė qė, sipas tij, midis atyre tė parashikuara pėr ēdo pyetje dhe ta shėnojė me X nė formularin e pėrgjigjeve.Testi plotėsohet nė mėnyrė tė rregullt dhe pėrgjigjet hidhen nė formularin e pėrgjigjeve.Formulari i pėrgjigjeve pėrbėn dokumentin zyrtar tė provės, pėrgjigjet shėnohen me stilolaps tė zi vetėm nė kutizėn, qė i pėrket pėrgjigjes sė zgjedhur.Pėr ēdo pyetje duhet tė shėnohet me X njė kutizė e vetme, duke shmangur kėshtu gabime ose korrigjime. Skeda do tė lexohet nė mėnyrė elektronike.Nuk lejohen shėnime tė tjera nė formularin e tė dhėnave personale apo nė formularin e pėrgjigjeve, pėrveē atyre qė kėrkohen.Kush nuk zbaton rregullat e mėsipėrme, skualifikohet automatikisht gjatė proēesit tė korrigjimit nga aparatura qė ėshtė e programuar tė bėjė vlerėsimin.Vlerėsimi (psh, nėqoftėse pėrgjigje e saktė ėshtė kutiza C)Pėrgjigje e saktė + 3 pikė (Fig. 1)

Pėrgjigje e gabuar - 1 pikė (Fig. 2)

Kur kandidati nuk do t’i pėrgjigjet njė pyetjeje, duhet tė vendosė shenjėn X nė kutizėn E, qė do tė thotė 0 pikė.

nėse kandidati vendos shenjėn X nė dy a mė shumė kutiza (Fig.4), apo nuk vendos shenjėn X mbi asnjė kutizė (Fig.5), merr -1 pikė.

.................................................. .................................................. ..................................


Procedurat e zhvillimit tė konkursit

Studentėt hyjnė nė orėn 8.00 nė auditore sipas rendit alfabetik dhe kapacitetit tė auditorėve. Studenti nuk duhet tė ketė asnjė mjet/dokument (telefon celular, makina llogaritėse etj), pėrveē dokumentit tė identifikimit.

Pasi ndahen nė auditore nė vendet e caktuara paraprakisht, komisioni pėrgjegjės pėr auditorin deklaron fillimin e konkursit dhe bėn shpėrndarjen e pyetėsorėve (qė nė faqen e parė kanė udhėzimin pėr zhvillimin e konkursit nė auditor) dhe tė formularėve me pėrgjigjet duke filluar nė orėn 10.00 . Pas kėsaj bėhet verifikimi i identitetit pėr ēdo student duke u shpėrndarė formularin me tė dhėnat personale.Ky formular firmoset nė ēast nga studenti dhe, nė tė, ngjitet kodi magnetik nė kornizėn drejtkėndėshe. Nė formularin e pėrgjigjeve, ngjitet kodi magnetik (korrespondues me atė tė formularit tė tė dhėnave personale) .

Kandidati, pasi pėrfundon plotėsimin e formularit me pėrgjigjet, dorėzon tek pėrgjegjėsi i sallės/auditorit tė tre dokumentet (pyetėsorin, formularin me tė dhėnat personale dhe formularin me pėrgjigjet) dhe firmos nė listėn emėrore pėr dorėzimin e kėtyre dokumentave.

Pasi pėrfundon dorėzimi i formularėve, komisioni i sallės i dorėzon me proces-verbal te komisioni qėndror i fakultetit tė tre dokumentet, duke shėnuar praninė dhe mungesat e mundshme tė studentėve.

Komisioni qėndror i dorėzon me proces-verbal komisionit tė korrigjimit formularėt me tė dhėnat personale dhe formularėt e pėrgjigjeve. Kutia me pyetėsorėt i mbetet nė ruajtje komisionit qėndror.

Komisioni i korrigjimit, pasi ka nxjerrė rezultatet, tė renditura sipas pikėve nė zbritje dhe rendit alfabetik, i dorėzon komisionit qėndror tė fakultetit (i cili kryesohet nga dekani) kėto rezultate, tė cilat janė tė firmosura prej tij nė ēdo faqe, si dhe formularėt e tė dhėnave personale dhe ato me pėrgjigje. Dorėzimi bėhet me proces-verbal.

Titullari i fakultetit nėnshkruan dhe vulos fletėt e rezultateve tė dorėzuara nga komisioni i korrigjimit nė prani tė komisionit qėndror dhe bėn shpalljen e rezultateve.

Komisionet e verifikimeve pėrbėhen nga 2-3 persona ku tė paktėn njėri ėshtė pedagogė dhe ēdo komisioni i caktohet njė grupim prej jo mė shumė se 100 studentė.

Pyetėsori do tė shkruhet vetėm nga njėra anė e ēdo flete me qėllim qė studenti tė pėrdorė anėn tjetėr pėr shėnime gjatė zgjidhjes sė ushtrimeve nė auditor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 4:03 pm

6.8. Komisioni i Vlerėsimit skualifikon konkurruesin :

1. kur nė fletėn e sekretimit ose ato tė testit gjenden shėnime tė tjera veē rrethimit tė pėrgjigjeve;6.9. Vleresimi i ēdo testi pėrfundon duke shėnuar nė fletėn e sekretimit :

a) shumėn e pikėve tė fituara pas vlerėsimit tė testit tė formimit tė pėrgjithshėm;

b) shumėn e pikėve tė fituara pas vlerėsimit tė testit tė formimit special;

c) shumėn totale tė pikėve (a + b).6.10. Nė ēdo rast, numri i pikėve tė shėnuara nė fletėn e sekretimit shprehet me 3 shifra tė plota. Ky numėr shkruhet me bojė dhe nuk duhet tė ketė korrigjime, si psh (007 ; 032 ; 215 ).6.11. Fleta e sekretimit nėnshkruhet nga tė gjithė anėtaret e Komisionit pėrkatės tė Vlerėsimit.6.12. Nė pėrfundim tė vlerėsimeve, Komisioni i Vlerėsimit pėrpilon listėn pėrmbledhėse tė vlerėsimeve tė kryera prej tij mbi bazėn e numrit tė identifikimit. Lista pėrmbledhėse nėnshkruhet nga anėtarėt e Komisionit pėrkatės dhe i dorėzohet me proces-verbal titullarit tė fakultetit (shkollės sė lartė).6.13. Ēsekretimi bėhet nga titullari i fakultetit (shkollės sė lartė) dhe komisionet pėrkatėse tė vlerėsimit.6.14. Grupi ēsekretues plotėson listėn emėrore (me renditje alfabetike) me pikėt totale tė fituara nga ēdo konkurrues. Rezultatet e konkursit duhet tė shpallen pranė fakultetit pėrkatės brenda 3 ditėve, nga data e zhvillimit tė konkursit tė pranimit.

6.15. Menjėherė pas procesit tė vlerėsimit, titullari i fakultetit (shkollės sė lartė) dhe Komisioni i Pranimit tė kandidatėve kryejnė renditjen e konkurruesve sipas rendit zbritės tė numrit total tė pikėve tė fituara. Nė rastin kur disa konkurrues kanė fituar tė njėjtin numėr pikėsh, ata nėnrenditen midis tyre sipas rendit zbritės tė pikėve tė fituara nė testin e specialitetit. Nė qoftė se edhe pas kėsaj rezultojnė konkurrues me pikė tė barabarta atėhere konkurruesit nėnrenditen midis tyre sipas rendit zbritės tė pikėve tė fituara nė lėndėt e pėrzgjedhura nė programin e formimit special, sipas pėrqindjes qė ato zenė nė kėtė program, duke filluar nga lėndė qė kanė pėrqindjen mė tė madhe. Nė qoftė se edhe pas kėsaj rezultojnė konkurrues me pikė tė barabarta atėhere konkurruesit nėnrenditen midis tyre sipas rendit zbritės tė pikėve tė fituara nė lėndėt e pėrzgjedhura nė programin e formimit tė pėrgjithshėm, sipas pėrqindjes qė ato zenė nė kėtė program, duke filluar nga lėndė qė kanė pėrqindjen mė tė madhe6.16. Lista e renditur sipas rezultateve shpallet menjėherė. Nė tė pasqyrohen tė parėt nė renditje fituesit.7. Tė pėrgjithshme

7.1. Pėrfaqėsuesi i autorizuar nga MASH-i dhe pėrfaqėsuesi i rektorit kanė tė drejtė tė marrin pjesė nė realizimin dhe kontrollin e tė gjitha procedurave dhe etapave tė zhvillimit tė konkursit. Nė rast tė konstatimit tė shkeljeve tė kėsaj rregulloreje, kėta pėrfaqėsues kanė tė drejtė tė kėrkojnė nga strukturat pėrkatėse (MASH dhe rektori) tė pezullojnė zhvillimin e konkursit dhe tė informojnė organin epror pėr zbatimin e vendimit pėrfundimtar.7.2. Titullari i fakultetit (shkollės sė lartė) nxjerr njė urdhėr pėr realizimin e tė gjithė procedurave tė mėsipėrme, nė tė cilin caktohen komisionet pėrkatėse, pėrbėrja dhe funksionet e tyre.7.3. Pėr ēdo pasaktėsi nė procedurat e vlerėsimit, sekretimit dhe pėrpilimit tė listave pėrfundimtare, merret vendim pėr rregullimin e pasaktėsisė nga titullari i fakultetit (shkollės sė lartė) sė bashku me komisionin e pranimit tė kandidatėve. Ky vendim pasqyrohet nė procesverbalin e mbajtur pėr kėtė qėllim.7.4. Brenda njė (1) dite nga shpallja e rezultateve, konkurruesit kanė tė drejtė tė ankohen me shkrim pranė dekanit i cili krijon Komisionin e Rivlerėsimit dhe cakton si datė tė rivlerėsimit ditėn e tretė pas shpalljes sė rezultateve. Nė kėtė komision nuk marrin pjesė ata anėtarė qė kanė vlerėsuar testin.7.5. Brenda njė dite Komisioni i Rivlerėsimit i paraqet Komisionit tė Pranimeve procesverbalin pėrkatės dhe dekani shpall rezultatet pėrfundimtare. Vendimi i Komisionit Rivlerėsues ėshtė i formės sė prerė. Konkurruesi ka tė drejtė tė shohė testin.7.6. Pas pėrfundimit tė konkursit, nė rast konstatimi shkeljesh, grupi i jashtėm i monitorimit tė cilėsisė, propozon nė instancat pėrkatėse masa administrative, deri nė ndjekje penale ndaj personave pėrgjegjes.8.7. Rektori (drejtori i shkollės sė lartė) dhe dekani duhet tė marrin tė gjitha masat e duhura qė tė gjithė individėt qė do tė ngarkohen pėr kryerjen e konkurseve, tė njihen me rregulloren dhe procedurat pėrkatėse.

8. Rregulla pėr administratorėt e testimit

Gjatė zhvillimit tė konkursit administratori i testit duhet tė respektojė rigorozisht kėto rregulla:8.1. Tė pranojė pėr konkurrim nė sallėn ku ėshtė caktuar, vetėm personat qė i pėrkasin listės qė i ėshtė dhėnė. Ata duhet tė jenė tė pajisur me letėrnjoftim, pasaportė pėr jashtė shtetit ose certifikatė me fotografi tė vulosur, tė lėshuar nga gjendja civile.8.2. Tė vendosė konkurruesit nėpėr vende sipas skemės qė i ėshtė dhėnė.8.3. T’u ndajė konkurruesve testet, fletoret, tabelat pėrmbledhėse tė testit tė sekretuara (kur pėrdoren tė tilla) dhe stilolapsat pasi t’u kete lexuar atyre rregullat e konkursit. Para fillimit tė konkursit, administratori i testit bėn verifikimin e rregullsisė formale tė testeve. Nė rast parregullsie, ai i drejtohet njerit prej anėtarėve tė Komisionit Qendror tė konkursit pėr zėvendėsimin e tyre.8.4. Mos tė lejojė futjen nė sallėn e konkursit tė asnjė personi tjetėr pėrveē Komisionit Qendror dhe atij qė do tė paraqitet pėr verifikimin e dokumentacionit. Tė lejojė tė hyjnė nė sallė personat e autorizuar dhe tė shoqėruar nga pėrfaqėsuesi i dekanatit, tė cilėt nė ēdo rast nuk lejohet tė komunikojnė me konkurruesit.8.5. Tė mos komunikojė me konkurruesit apo t’u japė atyre sqarime tė cilėsdo natyre qofshin gjatė kohės qė ata punojnė pėr zhvillimin e testit.8.6. Nė raste tė justifikuara pėr individėt konkurrues, qė do tė kėrkojnė tė dalin nga salla pa pėrfunduar konkursi, Shkolla e Lartė tė pėrcaktojė rregullat pėrkatėse.8.7. Tė mos lejojė kategorikisht komunikimin e konkurruesve me njeri- tjetrin.8.8. Tė respektojė orarin e zhvillimit tė konkursit.8.9. Administratorėt e testit tė ngarkuar pėr mbikqyrjen e konkurrimit nė sallė qėndrojnė tė veēuar, gjatė gjithė kohės sė zhvillimit tė konkursit.8.10. Ata vendosin nė dosjen e caktuar testet (dhe tabelat pėrmbledhėse tė testeve kur pėrdoren tė tilla) qė dorėzohen nga konkurruesit.8.11. Atyre nuk u lejohet tė shfletojnė testet e dorėzuara ose tė bėjnė shėnime nė to si gjatė konkursit ashtu edhe nė pėrfundim tė tij.8.12. Nė fund tė konkursit administratori i testit mbledh testet dhe pret nė sallė ardhjen e komisionit tė caktuar pėr grumbullimin e tyre, tė cilit ia dorėzon ato me procesverbal.9. Rregulla pėr konkurruesit

Gjatė konkursit, konkurruesi duhet tė respektojė rigorozisht kėto rregulla:9.1. Nė sallėn e konkurrimit, konkurruesi qėndron nė vendin qė i caktohet. Ky vend ėshtė i pandryshueshėm gjatė gjithė testimit. Mbi tavolinė konkurruesi vendos dokumentin e identitetit (letėr njoftimi ose pasaportė pėr jashtė shtetit ose certifikate me fotografi tė vulosur).9.2. Nė rast konstatimi tė njė personi tė futur pėr njė tjetėr, me dokumente identifikuese tė konkurruesit, konkurruesi humbet pėrgjithmonė tė drejtėn pėr konkurrim nė universitetet dhe shkollat e larta.9.3. Konkursi ėshte individual. Nuk lejohet asnjė komunikim me njeri- tjetrin.9.4. Pas dhėnies sė testit nuk lejohet asnjė sqarim lidhur me pėrmbajtjen ose me zgjidhjen e tij. Gjithēka tė nevojshme konkurruesi do t'a gjejė nė test, nėpėrmjet formulimit tė pyetjeve tė tij. Pėrmbajtja e testit nuk duhet tė kopjohet nė fletore ose diku tjetėr.9.5. Ndalohet kategorikisht tė bėhen shėnime ose shenja tė cilėsdo natyre nė fletėn e sekretimit, tabelėn pėrmbledhėse dhe nė fletėt qė pėrmbajnė pyetjet e testeve.9.6. Gjatė zhvillimit tė testit, duhet tė punohet vetėm me stilolapsin qė jepet para konkursit dhe nuk lejohen mjete tė tjerė si laps, gomė, kalkulator, tabelė logaritmash, telefon celular, radio komunikuese, etj.9.7. Pėrgjigjja pėr ēdo pyetje konsiderohet e rregullt dhe vlerėsohet me pikė pozitive kur ėshtė rrethuar me stilolaps vetėm alternativa e saktė. Nė tė gjitha rastet e tjera, pėrgjigjja konsiderohet e parregullt. Vlerėsimi i pėrgjigjeve bėhet si me poshtė:Tri pike (+3) pėr pėrgjigjet e sakta;

Minus njė ( -1 ) pikė

pėr pėrgjigjet e gabuara

kur janė rrethuar dy ose mė shumė alternativa;

kur ka lėnė pa rrethuar asnjė prej alternativave.

Zero (0) pike: kur ka rrethuar vetėm alternativėn e fundit (E-pa pėrgjigje)9.8. Pėrgjigjet pėr pyetjet e testeve duhet tė jepen nė fletėt qė pėrmbajnė ato pyetje duke qarkuar vetėm njė herė me stilolaps pėr ēdo pyetje vetėm gėrmėn para alternativės, qė konkurruesi konsideron tė saktė. Ky veprim ėshtė i detyrueshėm tė kryhet pėr secilėn nga pyetjet. Pėr rastet kur pėrdoret tabela pėrmbledhėse, Shkolla e Lartė jep udhėzimet pėrkatėse.9.9. Konkurruesi skualifikohet kur nė fletėn e sekretimit ose ato tė testit gjenden shėnime tė tjera veē rrethimit tė pėrgjigjeve;9.10. Pėr tė kryer veprime pėrgatitore dhe llogaritėse konkurruesve u jepet njė fletore, e cila nuk ka vlerė pėr t’u kontrolluar. Nuk lejohet tė shkėputen nga fletorja kapaku ose fletė tė tyre. Nuk lejohet tė pėrdoren fletė tė tjera veē fletores.9.11. Largimi nga konkursi lejohet vetėm, pasi tė jenė kryer procedura e verifikimit tė konkurruesit dhe sekretimi i dokumentacionit te tij.9.12. Konkurruesi qė pėrfundon konkursin detyrimisht duhet tė dorėzojė testin (ku pėrmbahen pėrgjigjet e dhėna prej tij) me fletėn e sekretimit bashkėngjitur dhe tė nėnshkruajė nė njė listė pėrkatėse.9.13. Shkelja e rregullave tė mėsipėrme ēon nė skualifikimin e konkurruesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 4:05 pm

RREGULLORE“PĖR ZHVILLIMIN E KONKURSIT TĖ PRANIMIT NĖ UNIVERSITETET DHE SHKOLLAT E LARTA

PĖR VITIN AKADEMIK 2004-2005”MIRATUAR ME URDHRIN NR. 225 DATĖ 27.07.2004

TĖ MINISTRIT TĖ ARSIMIT DHE SHKENCĖS

Nė zbatim tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave “Pėr pranimet nė Shkollat e Larta nė vitin akademik 2004 – 2005 nė sistemin me shkėputje nga puna, si edhe pėr tarifėn e shkollimit, po pėr vitin akademik 2004-2005”, Ministri i Arsimit dhe Shkencės miraton kėtė rregullore.1. Formulimi dhe administrimi i testit tė formimit tė pėrgjithshėm dhe testit tė formimit special

1.1. Pėr hartimin e testit tė formimit tė pėrgjithshėm dhe testit tė specialitetit, titullari i fakultetit (drejtori i shkollės sė lartė) formon Komisionin pėrkatės, pasi merr miratimin e rektorit. Pėrbėrja e Komisionit mbahet sekret.1.2. Testet hartohen pa ēelsin e pėrgjigjeve. Ēelėsi i pėrgjigjeve i dorėzohet rektorit (drejtorit tė shkollės sė lartė) nė momentin qė fillon korrigjimi i testeve. Nėse senati i Shkollės sė Lartė vendos qė testi i formimit tė pėrgjithshėm dhe testi i formimit special do tė hartohen mbi bazėn e fondit tė pyetjeve, ai duhet tė jetė tė paktėn 10 - fishi i pyetjeve qė do tė pėrdoren nė konkurs.Fondi i pyetjeve i dorėzohet rektorit (drejtorit tė shkollės sė lartė) sėbashku me ēelėsin e pėrgjigjeve, dy ditė pėrpara zhvillimit tė konkursit.1.3. Nė pėrbėrje tė Komisionit mund tė aktivizohen pedagogė tė departamenteve pėrkatėse, tė universiteteve tė tjera ose mėsues tė shkollave tė mesme.1.4. Nė pėrbėrje tė Komisionit nuk duhet tė jenė pedagogė ose mėsues qė kanė bėrė konsultime private lidhur me konkursin e pranimit.1.5. Ēdo pyetje e testit duhet tė jetė e formuluar me pesė alternativa nga tė cilat vetėm njera ėshtė pėrgjigje e saktė (ēelėsi ). Alternativa e pestė ėshtė: E – pa pėrgjigje.1.6. Testi duhet tė formulohet me 2 (dy) variante (A dhe B), tė cilat ndryshojnė midis tyre vetėm nga renditja e pyetjeve, dmth tė dy variantet duhet t`i kenė tė gjitha pyetjet tė njejta si dhe nė pėrqindje tė njejtė.1.7. Rektori nė bashkėpunim me dekanėt cakton datėn, orėn dhe vendin e formulimit tė testit tė formimit tė pėrgjithshėm dhe tė testit tė formimit special si dhe mėnyrėn e shumėfishimit tė tij. Nė rast mosmarrėveshjeje midis tyre, rektori merr vendimin pėrfundimtar.I. Procedura e organizimit, tė mbarėvajtjes se konkursit dhe tė monitorimit tė cilėsisė2.1. Titullari i Shkollės sė Lartė merr masa dhe organizon qė nė strukturat e varėsisė sė tij tė ngrihen komisionet dhe grupet e mėposhtme pėr organizimin e mbarėvajtjes sė konkursit:a. Komisioni qendror (3-5 vetė): ėshtė pėrgjegjės pėr tė gjithė ecurinė e konkursit.b. Komisioni i verifikimit (3-5 vetė): ėshtė pėrgjegjės pėr procedurat e verifikimit tė kandidatėve konkurrues dhe tė sekretimit tė paketės sė testeve.c. Grupet e administratorėve tė testimit : janė pėrgjegjės pėr administrimin e procesit tė testimit nė sallat ku kryhet testimi. Nė grupet e administratorėve tė testimit nuk duhet tė angazhohen pedagogėt e lėndėve qė pėrfshihen nė testim. Nė rastet kur fakulteti (shkolla e lartė) nuk ka mundėsi tė sigurojė numrin e nevojshėm tė administratorėve tė testimit, mund tė bashkėpunojė me Drejtoritė Arsimore tė rrethit pėr tė caktuar si administratorė testi edhe mėsues tė shkollave tė mesme ose 8-vjeēare, tė lėndėve qė nuk pėrfshihen nė test. Numri i administratorėve tė testimit varet nga numri i konkurruesve, numri i sallave dhe madhėsia e tyre.d. Komisionet e vlerėsimit: janė pėrgjegjėse pėr vlerėsimin rigoroz tė pėrgjigjeve tė konkurruesve. Shpallja e rezultateve tė kandidatėve konkurrues do tė kryhet, pasi procesverbalet e vlerėsimit tė jenė nėnshkruar nga anėtarėt e komisionit tė vlerėsimit tė ngritura me urdhėr tė titullarit tė Shkollės sė Lartė.e. Komisioni i Rivlerėsimit: ėshė pėrgjegjės pėr verifikimin e ankesave qė mund tė vijnė nga konkurruesit, pas shpalljes sė rezultateve.f. Komisioni i pranimit tė kandidatėve nė Shkollėn e Lartė (3 – 5 vetė): ėshtė pėrgjegjės pėr pėrzgjedhjen dhe pranimin e kandidatėve fitues sipas kritereve tė pėrcaktuara. Nė pėrbėrje tė kėtij komisioni pėrfshihen pėrfaqėsues tė departamenteve. Vendimi i pranimit tė fituesve do tė merret dhe do tė nėnshkruhet nga tė gjithė anėtarėt e komisionit.

2.2. Pėr monitorimin e tė gjitha procedurave tė konkurrimit qė kanė tė bėjnė me :

1. Organizimin e konkurrimit;

2. Administrimin e testimit (mbikqyrjes );

3. Vlerėsimin e pėrgjigjeve tė konkurruesve;

4. Shpalljen e rezultateve;

MASH cakton grupin pėrkatės tė monitorimit, tė cilin e pajis me autorizimin pėrkatės.2.3. Rektori (drejtori i shkollės sė lartė) tė ngrejė grupin e brendshėm pėr monitorimin e cilėsisė tė tė gjitha procedurave tė konkurrimit.II. Procedura e hyrjes sė kandidatėve nė mjediset e konkurrimit3.1. Dekani (drejtori i shkollės sė lartė) shpall listėn emėrore tė konkurruesve tė renditur sipas rendit alfabetik.3.2. Konkursi fillon nė orėn 10.00. Hyrja e konkurruesve fillon nė orėn 8.00. Kjo orė shpallet nė fakultete jo mė vonė se njė javė pėrpara ditės sė mbylljes sė regjistrimeve dhe u bėhet e njohur gjithė kandidatėve nė ēastin e regjistrimit.3.3. Ndarja e konkurruesve sipas sallave bėhet mbi bazėn e listės emėrore tė konkurruesve, tė renditur sipas rendit alfabetik dhe nė mėnyrė progresive.3.4. Lejohen tė hyjne nė konkurs vetėm kandidatėt e listės sė shpallur pėr konkurrim, tė cilėt duhet tė jenė tė pajisur me dokument identifikimi (letėrnjoftim, ose pasaportė pėr jashtė shtetit, ose certifikatė me fotografi tė vulosur). Kandidatėt qė nuk kanė asnjė nga kėto dokumente identifikimi nuk do tė pranohen tė marrin pjesė nė konkurs.3.5. Sistemimi i konkurruesve nė salla (nė mėnyrė progresive sipas listes emėrore) dhe verifikimi paraprak i tyre bėhet nga administratorėt e testimit, tė caktuar pėr mbarėvajtjen e konkurrimit nė secilėn prej sallave.3.6. Pasi konkurruesit sistemohen nė sallat e caktuara, atyre u komunikohen rregullat pėr konkurruesin.3.7. Konkurrimi pėr personat qė kanė statusin e tė verbėrit ose pėr persona qė kanė paaftėsi fizike pėr tė shkruar, kur ata e kėrkojnė nė momentin e regjistrimit, bėhet nė kushte tė veēanta (ose me testin e shtypur nė shkrimin brail ose me njė person asistues).4. Procedura e shpėrndarjes dhe e grumbullimit tė testeve

4.1. Titullari i Fakultetit, sė bashku me pėrfaqėsuesin e rektorit, i dorėzon me procesverbal administratorit pėrgjegjės tė sallės, testet pėr tė gjithė konkurruesit e asaj salle.4.2. Testet u shpėrndahen konkurruesve nga administratori pėrgjegjės i sallės, sipas dy varianteve (A dhe B) duke aplikuar skemėn qė ēdo dy fqinjė tė kenė variante tė ndryshme. Kjo bėhet vetėm pasi administratori i testimit u ka lexuar atyre rregullat e pėrcaktuara pėr konkurruesit. Testi nė Universitetin e Tiranės do tė jetė i organizuar vetėm nė njė variant.4.3. Testi (dhe tabela pėrmbledhėse e testit nė rastet kur pėrdoren tė tilla) qė i jepet ēdo konkurruesi, nuk ndėrrohet pėr asnjė arsye.4.4. Koha e zgjatjes sė konkursit ėshtė 4 (katėr) orė.4.5. Konkurruesi nuk mund tė largohet nga salla e konkursit para se tė bėhet verifikimi i tij dhe sekretimi pėrkatės nga Komisioni i Verifikimit. Nė rast se ai largohet pa u kryer kėto procedura, konkurrimi i tij konsiderohet i pavlefshem dhe dokumentacioni i tij ruhet mė vete nga administratori i testit, pėrgjegjės i sallės.4.6. Pasi pėrfundon konkurrimin, ēdo konkurrues dorėzon dokumentacionin e konkurrimit duke nėnshkruar nė listėn pėrkatėse qė administron pėrgjegjėsi i sallės.4.7. Nė pėrfundim tė konkursit, administratori i testit dhe personat e caktuar pėr mbarėvajtjen e konkurrimit nė atė sallė mbledhin testet, i vendosin ato nė njė dosje tė veēantė dhe presin ardhjen e komisionit tė caktuar pėr grumbullimin e tyre. Atyre nuk u lejohet tė shfletojnė testet e dorėzuara ose tė bėjnė shėnime nė to. Dorėzimi i dokumentacionit bėhet me procesverbal qė nėnshkruhet nga dorėzuesit (administratori pėrgjegjės i sallės) dhe marrėsit (persona tė caktuar nga titullari i fakultetit (shkollės sė lartė).5. Procedura e ruajtjes, verifikimit dhe sekretimit

5.1. Procedura e verifikimit tė kandidatėve dhe e dokumentacionit organizohet dhe kryhet nga njė komision i veēantė, qė caktohet nga titullari i fakultetit (drejtori i shkollės sė lartė). Komisioni shoqėrohet nga pėrfaqėsuesit e autorizuar nga MASH dhe rektori.5.2. Sekretimi bėhet sipas modelit tė pėrcaktuar nga shkolla e lartė.5.3. Fleta e sekretimit plotėsohet nga konkurruesi nė momentin e verifikimit nga Komisioni i Verifikimit.5.4. Ajo paloset, ngjitet, vuloset dhe sigurohet (me letėr ngjitėse transparente) nga Komisioni i Verifikimit nė prani tė konkurruesit.5.5. Pas pėrfundimit tė konkurrimit, titullari i Fakultetit (shkollės sė lartė) dhe komisioni i caktuar prej tij vendosin numrin rendor tė identifikimit nė ēdo fletė sekretimi para procedurės sė vlerėsimit.5.6. Fleta e sekretimit hapet nga titullari i fakultetit (shkollės sė lartė) dhe komisioni i caktuar prej tij vetėm pasi tė ketė pėrfunduar vlerėsimi dhe plotėsimi i dokumentit zyrtar ku pėrmbahen pikėt pėr ēdo numėr rendor korrespondues.6. Vlerėsimi dhe shpallja e rezultateve

6.1. Vlerėsimi i pėrgjigjeve tė ēdo konkurruesi bėhet nga Komisioni i Vlerėsimit, pėrberja dhe numri i anėtarėve tė tė cilit caktohen nga titullari i fakultetit (shkollės sė lartė). Numri i anėtarėve tė komisionit, nė asnjė rast, nuk duhet tė jetė mė i vogėl se 3.6.2. Pas pėrfundimit tė procesit tė testimit, komisioni i caktuar pėr grumbullimin e testeve, bėn pėrzierjen e tyre dhe mė pas ua shpėrndan komisioneve tė vlerėsimit.6.3. Korrigjimi i testit kryhet nga i gjithė grupi i vlerėsimit. Nuk lejohet kryerja e vlerėsimit tė testeve vetėm nga njė anėtar.6.4. Asnjė nga anėtarėt e Komisionit tė Vlerėsimit nuk duhet tė ketė mjete shkruese tė njėjta me ato tė pėrdorura nga kandidatėt gjatė testimit. Nė sallėn e vlerėsimit tė testeve, ata duhet tė kenė vetėm stilolaps tė kuq, i cili nuk lejohet tė pėrdoret nga konkurruesit.6.5. Pėrpara se komisioni i vlerėsimit tė njihet me pėrgjigjet e sakta, ēdo anėtar i komisionit duhet tė shėnojė me kryq tė kuq pyetjet e lėna nga kandidatėt konkurrues pa asnjė pėrgjigje. Mė pas komisioni fillon procedurat e vlerėsimit tė pėrgjigjeve tė kandidatėve konkurrues. Vlerėsuesi shėnon anash pyetjes:

1.Gėrma S e rrethuar me rreth, nė rast se pėrgjigjja ėshtė e saktė;

2.Gėrma G e rrethuar me rreth, nė rast se pėrgjigjja ėshtė e gabuar, janė rrethuar dy ose me shumė alternativa ose nuk ėshtė rrethuar asnjė alternativė;

3.Gėrma P e rrethuar me rreth kur ėshtė rrethuar alternativa e pestė (e- pa pėrgjigje).

6.6. Vlerėsimi i pėrgjigjeve bėhet si mė poshtė:

Tri pikė (+3) pėr pėrgjigjet e sakta;

Minus njė (-1 ) pikė:

- pėr pėrgjigjet e gabuara;

- kur janė rrethuar dy ose mė shumė alternativa;

- kur ka lėnė pa rrethuar tė gjitha alternativat;

Zero (0) pikė kur ka rrethuar vetėm alternativėn e pestė (E) qė ėshtė e njėjtė pėr tė gjitha pyetjet (E-pa pėrgjigje);
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 4:07 pm

KREU V

STUDENTĖT

Neni 31Pranimet nė shkollat e larta publike bėhen nė kuota tė parashikuara. Kėto kuota ndahen nė: Kuota kryesore dhe kuota dytėsore. Kuotat kryesore tė pranimit nė shkollat e larta, pėr sistemin e studimeve me shkėputje nga puna, propozohen nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės dhe miratohen nga Kėshilli i Ministrave. Pėr sistemin e studimeve pa shkėputje nga puna, kuotat kryesore pėrcaktohen nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės. Nė pėrcaktimin e kuotave kryesore, Ministria e Arsimit dhe Shkencės merr mendimin e shkollave tė larta. Kuotat dytėsore janė kuota pėr tė citat zbatohen tarifa tė vecanta shkollimi.

Kuotat kryesore tė pranimit nė shkollat e larta ushtarake ose tė policisė, propozohen nga ministritė pėrkatėse dhe miratohen nga Kėshilli i Ministrave. Shkollat e larta ushtarake ose tė policisė nuk pranojnė studentė me kuotė dytėsore.

Kuotat dytėsore mund tė shkojnė deri nė 10 pėr qind tė kuotave kryesore. Pėrcaktimi i kėtyre kuotave dhe i mėnyrave tė pranimit sipas tyre bėhen nga Kėshilli i Ministrave me propozimin e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, pasi tė jetė marrė mendimi i shkollave tė larta. Tarifat e shkollimit pėr kuotat dytėsore caktohen bashkėrisht nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės dhe Ministria e Financave.

Pranimet nė shkollėn e lartė publike bėhen me konkurs. Mėnyrat e organizimit tė konkurseve tė pranimit dhe vlerėsimi i rezultateve pėrcaktohen nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, pas kėshillimit me Konferencėn e Rektorėve. Organizimi i konkurseve bėhet nga shkolla e lartė nė bashkėpunim me Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės. Shkolla e lartė, nė pėrfundim tė konkursit, pranon studentėt fitues sipas kuotave tė miratuara.

Pranimi i studentėve tė huaj nė shkollat e larta publike tė Republikės sė Shqipėrisė bėhet nė bazė tė kuotave qė miraton Kėshilli i Ministrave, me propozimin e Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės. Kriteret e pranimit pėrcaktohen nga Ministria e Arsimit dlie Shkencės.

Neni 32Studenti njihet i tillė me regjistrimin nė shkollėn e lartė dhe e humbet emrin student me marrjen e diplomės ose tė dėshmisė ose me pėrjashtimin nga shkolla e lartė. Tė drejtat dhe detyrimet e studentit pėrcaktohen nė statutin e shkollės sė larte, nė tė cilėn bėn pjesė.

Studentėt kanė tė drejtė:

- tė pėrdorin tė gjitha instalimet dhe pajisjet e shkollės sė lartė pėr plotėsimin e punės sė tyre mėsimore-shkencore, nė pėrputhje me programet dhe rregullat pėrkatėse.

- tė zgjedhin dhe tė zgjidhen nė tė gjitha Kėshillat e shkollės, duke pėrfshirė edhe senatin, nė pėrputhje me mundėsitė e pėrfaqėsimit, tė pėrcaktuara nė statutin e shkollės sė lartė.

- tė pėrfitojnė bursė studimi, kur pėrmbushin kushtet e parashikuara me vendim tė Kėshillit tė Ministrave. Studentėt e shkėlqyer marrin bursė dhe shpėrblime tė vecanta, qė administrohen nga shkolla e lartė. Bursat pėr studentėt e shkėlqyer pėrballohen nga shteti, me fondet e vecanta qė u jepen shkollave tė larta, kurse shpėrblimet pėrballohen nga vetė shkolla e lartė, nga tė ardhurat qė realizon ajo, nė pėrputhje me nenin 24 tė kėtij ligji.

Neni 33Studentėt e shkollave tė larta kanė tė drejtė tė organizohen nė shoqata studentore jopolitike.

Krijimi, organizimi, funksionimi dhe shpėrndarja e shoqatave studentore nė shkollat e larta bėhet nė pėrputhje me dispozitat e Kodit Civil.Neni 34Ministria e Arsimit dhe Shkencės, pėr kujdesin dhe ndihmėn ndaj studentėve tė shkollave tė larta pėr ushtrimin e tė drejtave dhe tė detyrimeve tė tyre, krijon njė sektor tė informacionit studentor.KREU VI

STUDIMET NĖ SHKOLLAT E LARTA

Neni 35Kohėzgjatja e plotė e studimeve nė shkollat e larta universitare llogaritet nė vite akademike dhe nuk ėshtė mė e vogėl se katėr vjet.Pėr shkollat e larta jouniversitare kjo kohazgjatje nuk ėshtė mė e vogėl se dy vjet akademikė.Kohėzgjatja e plotė e studimeve nė shkollat e larta ushtarake ose tė policisė ėshtė jo mė pak se tre vjet akademikė. Pėr kandidatin qė pranohet pas pėrfundimit tė njė shkolle tė lartė civile, kjo kohėzgjatje ėshtė jo mė pak se njė vit akademik.Neni 36Shkollat e larta funksionojnė nė bazė tė planeve mėsimore, qė hartohen prej tyre dhe miratohen nga senati ose kėshilli i shkollės sė lartė. Programet mėsimore hartohen nga cdo lektor ose grup lektorėsh, shqyrtohen nė mbledhjen e seksionit ose tė departamentit dhe miratohen nga pėrgjegjėsi i departamentit.

Neni 37Arsimimi pasuniversitar ėshtė hallkė e sistemit tė arsimit tė lartė dhe organizohet pranė shkollave tė larta. Ai pėrfshin kualifikimin shkencor pasuniversitar, kurset e specializimit dhe kurset e kualifikimit afatshkurtėr e afatgjatė.

Neni 38Kualifikimi shkencor pasuniversitar realizon pėrgatitjen e specialistėve, tė aftė pėr tė kryer veprimtari kėrkimore-shkencore. Kualifikimi shkencor pasuniversitar kryhet pranė shkollave tė larta universitare dhe pėrfundon me dhėnien e gradės "Doktor i shkencave”. Diplomė ndėrmjetėse ėshtė "Diploma e studimeve tė thelluara pasuniversitare”.

"Diploma e studimeve tė thelluara pasuniversitare” jepet pas mbarimit me sukses tė shkollės pasuniversitare. Hapja dhe mbyllja e shkollės pasuniversitare bėhet me tė njėjtat procedure si ato tė pėrcaktuara nė nenin 13 (paragrafi i shtatė dhe i tetė) tė kėtij ligji.

Fondet pėr organizimin dhe funksionimin e shkollave pasuniversitare publike pėrballohen nga buxheti i shtetit dhe nga burime tė tjera financiare, sipas legjislacionit nė fuqi.

Studimet pėr doktoraturė kryhen pranė shkollės sė lartė universitare, ku ėshtė hapur shkolla pasuniversitare. Tė drejtėn pėr ndjekjen e kėtyre studimeve e kanė vetėm personat qė kanė marrė “Diplomėn e studimeve tė thelluara pasuniversitare” apo diploma tė tjera, tė huaja, tė barazvlefshme me tė.

Personat qė ndjekin shkollėn pasuniversitare apo doktoraturėn, gėzojnė tė drejtat dhe u nėnshtrohen detyrimeve tė studentėve, tė pėrcaktuara nė kreun V tė kėtij ligji, si dhe nė statutin dhe rregulloret e brendshme tė shkollės sė lartė universitare pėrkatėse.

Neni 39Kurset e specializimit dhe tė kualifikimit afatshkurtėr e afatgjatė hapen pranė shkollave tė larta, nė pėrputhje me kriteret e pėrcaktuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės.


KREU VII

DISPOZITA TĖ FUNDIT

Neni 40Ministria e Arsimit dhe Shkencės kryen kontrollin e zbatimit tė ligjshmėrisė nė shkollat e larta.

Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka tė drejtė tė shfuqizojė cdo akt tė nxjerrė nga senati i shkollės sė lartė universitare,'nga Kėshilli i shkollės sė lartė jouniversitare, rektori ose drejtori i tyre, nė rastet kur kėto akte janė rė kundėrshtim me ligjin.

Rektori shfuqizon vendimet e dekanit apo tė Kėshillit tė fakultetit, kur kėto bien ndesh me legjislacionin nė fuqi.

Nė rastet e konflikteve ndėrmjet tyre cėshtja ankimohet nė gjykatėn e apelit.

Nė raste flagrante, kur me veprimet e tyre rektori apo drejtori shkelin, nė mėnyrė tė pėrsėritur, aktet ligjore, nėnligiore, statutin apo rregulloren e shkollės sė larte, Ministri i Arsimit dhe Shkencės thėrret zgjedhjet e parakohshme pėr rektorin apo drejtorin e ri, pasi merr paraprakisht mendimin e senatit. Nė raste tė tilla tė njėjta, rektori thėrret zgjedhjet e parakohshme pėr dekanin apo drejtorin e ri, kurse dekani apo drejtori thėrret zgjedhjet e parakohshme pėr pėrgjegjwsin e ri tė departamentit, pasi merr paraprakisht mendimin e kėshillave pėrkatės.

Neni 41Cdo shkollė e lartė harton projektstatutin e vet, nė pėrputhje me kėtė ligj dhe me udhėzimet e Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės, e cila kujdeset pėr harmonizimin e kėtyre projektstatuteve mbi njė trung tė pėrbashkėt, duke pasur parasysh edhe specifikat e cdo shkolle tė lartė.

Neni 42Shtetasve tė Republikės sė Shqipėrisė, kur plotėsojnė kushtet pėr tė ndjekur studimet e larta, u njihet e drejta tė studiojnė e tė diplomohen nė mė shumė se njė fushė studimi pranė shkollave tė larta. Kėto tė drejta realizohen nė pėrputhje me kriteret e pėrcaktuara nė statutet e shkollave tė larta.

Neni 43Mėnyrat e njohjes dhe e ekuivalentimit tė certifikatave, diplomave dhe gradave tė fituara nė shkolla tė larta tė huaja bėhen me akte tė Kėshillit tė Ministrave, duke respektuar marrėveshjet dhe konventat ndėrkombėtare ku Shqipėria ėshtė palė.Neni 44Cdo shkollė e lartė ka tė drejtė tė zgjedhė emrin zyrtar dhe stemėn e vet.

Emri zyrtar dhe stema e shkollės sė lartė, tė zgjedhura nga shkolla e lartė, me propozimin e Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės ose Ministrisė sė Mbrojtjes ose tė Ministrisė sė Rendit Publik, miratohen nga Kėshilli i Ministrave.

Neni 45Ligji Nr.7810, datė 6.4.1994 "Pėr Arsimin e Lartė nė Republikėn e Shqipėrisė”, me ndryshimet e tij, si dhe dispozitat e tjera ligjore dhe aktet nėnligjore, qė lidhen me arsimin e lartė e qė janė nė kundėrshtim me kėtė ligj, shfuqizohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 4:08 pm

Neni 29Shkolla e lartė funksionon nė bazė tė kėtij ligji, tė akteve nėnligjore tė nxjerra nė zbatim tė tij, tė statutit dhe rregulloreve tė brendėshme.

Statuti i shkollės sė lartė hartohet, pėrkatėsisht, nga senati i universitetit apo kėshilli i Shkollės sė lartė dhe miratohet nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės

Statuti i shkollave tė larta ushtarake ose tė policisė, miratohet nga ministri pėrkatės. Rregullorja e zgjedhjeve tė organeve dhe autoriteteve drejtuese hartohet nga senati ose kėshilli i shkollės sė lartė dhe miratohet nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės.

Rregullorja e brendshme e fakultetit miratohet nga rektori. Rregullorja e brendėshme e departamentit miratohet nga dekani i fakultetit ose drejtori i shkollės sė lartė jouniversitare. Kėto rregullore hartohen nga kėshillat pėrkatės.

Nė zbatim tė kėtij ligji, statutet e shkollave tė larta paraqiten pėr miratim nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės jo mė vonė se tre muaj nga data e hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji. . Nė qoftė sė brenda njė muaji nga data e paraqitjes pėr miratim, Ministria e Arsimit dhe Shkencės nuk shprehet mbi kėtė statut ai konsiderohet i rniratuar.

Neni 30Personeli akademik i shkollave tė larta ka tė drejtė qė, cdo 7 vjet, tė kualifikohet, specializohet ose tė kryejė jashtė shtetit veprimtari akademike nė fushėn pėrkatėse, pėr njė periudhė kohe deri nė njė vit.

Kjo kohė mund tė realizohet si e tėrė gjatė njė viti akademik ose nė periudha tė shkėputura.

Kriteret e mėsipėrme nuk zbatohen nė rastet e studimeve tė plota pasuniversitare jashtė shtetit, tė cilat realizohen nė pėrputhje me planet e kualifikimit tė miratuara nga kėshilli i fakultetit, nė bazė tė propozimit tė departamenteve pėrkatėse.

Nė tė gjitha rastet nėnshkruhet njė kontratė e posacme me shkollėn e lartė, sipas mėnyrave qė pėrcaktohen nė statutin e saj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 4:09 pm

KREU III

MARRĖDHĖNIET FINANCIARE DHE ADMINISTRATIVE

Neni 21Shkollat e larta publike janė institucione buxhetore. Ato financohen nga buxheti i shtetit sipas ligjit nr.8379, datė 29.7.1998 “Pėr hartimin dhe zbatimin e buxhetit tė shtetit nė Republikėn e Shqipėrisė” dhe sipas akteve nėnligjorė nė zbatim tė tij. Buxheti i cdo shkolle tė lartė ėshtė zė mė vete nė buxhetin pėr arsimin.

Fakultetet, nė rastin kur plotėsojnė standardet e caktuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės dhe Ministria e Financave, kanė llogari mė vete.

Neni 22Shkolla e lartė e detajon buxhetin sipas rektoratit, fakulteteve, departamenteve ose njėsive tė tjera tė pėrcaktuara nė nenin 12. Tė gjitha kėto njėsi janė autonomė nė administrimin e kėtij buxheti, nė pėrputhje me aktet ligiore dhe nėnligjore. Pėr tė gjitha njėsitė, veprimet e llogarisė kryhen nėpėrmjet administratės sė shkollės sė lartė, pėrvec rasteve kur njėsitė kanė llogari mė vete.

Neni 23Fondet pėr kėrkimin shkencor pėrcaktohen si zė mė vete nė buxhetin e cdo shkollė tė lartė. Kėto fonde administrohen nga shkolla e lartė nė formė pagese pėr normėn shkencore, si dhe pėr pajisjen e laboratorėve apo pėr shpenzime tė tjera tė lidhura me veprimtarinė shkencore.

Neni 24Shkollat e larta, nė pėrputhje me aktet ligjore e nėnligjore nė fuqi, krijojnė dhe pėrdorin tė ardhurat qė realizojnė gjatė veprimtarisė sė tyre.

Tarifat e shkollimit pėr shkollat e larta publike miratohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave dhe pėrdoren nga shkollat e larta, pasi shlyhen detyrimet ndaj shtetit nė masėn jo mė shumė se 10 pėrqind.
Ministria e Arsimit dhe Shkencės kryen kontrollin dhe revizionin ekonomiko-financiar tė shkollave tė larta publike, nė pėrputhje me legjislacionin pėrkatės.

Arsimimi nė shkollat e larta ushtarake ose tė policisė ėshtė falas.

Arsimimi i ushtarakėve nė shkollat e larta civile, me ose pa shkėputje nga puna, ėshtė pjesė e arsimimit tė tyre tė plotė, qė kryhet nė pėrputhje me kriteret e pėrcaktuara nė nenin 31 tė kėtij ligji dhe garantohet falas nga shteti.

Neni 25Ministria e Arsimit dhe Shkencės miraton strukturėn orientuese tė administratės sė Shkollave tė larta nė tė gjitha nivelet.

Personat pėrgjegjės pėr mbarėvajtjen administrative dhe ekonomike tė shkollės sė lartė janė kancelari i shkollės sė lartė dhe kancelarėt e fakulteteve, tė cilėt janė specialistė me formim tė lartė ekonomik dhe me pėrvojė menaxhuese.

Kancelari i shkollės sė lartė publike universitare apo jouniversitare propozohet, pėrkatėsisht, nga rektori ose drejtori dhe emėrohet nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės. Kancelari i fakultetit propozohet nga dekani dhe emėrohet nga rektori.

Detyrat dhe kompetencat e kancelarėve pėrcaktohen nė statutin e shkollės sė lartė.


KREU IV

PERSONELI I SHKOLLAVE TĖ LARTA

Neni 26Personeli i shkollave tė larta pėrbėhet nga:

a) personeli akademik i brendshėm dhe i jashtėm;

b) personeli ndihmės mėsimor-shkencor;

c) personeli administrativ;

d) personeli-bibliotekar;

e) personeli i shėrbimit.


Detyrat dhe tė drejtat e personelit tė shkollave tė larta, qė burojnė nga legjislacioni nė fuqi, pėrcaktohen nė statutin e shkollės sė lartė dhe nė rregulloren e brendėshme tė njėsive pėrbėrėse tė shkollės, nė pėrputhje me aktet ligjore e nėnligjore nė fuqi.

Neni 27Komisioni i Kualifikimit Shkencor, i ngritur nga Kėshilli i Ministrave, miraton klasifikimin pėr personelin akademik nė shkollat e larta.

Ministria e Arsimit dhe Shkencės vendos pėr numrin e vendeve tė punės pėr personelin akademik, si dhe pėr klasifikimin dhe numrin e vendeve tė punės pėr personelin administrativ, bibliotekar dhe tė shėrbimit tė shkollave tė larta publike civile. Pėr shkollat e larta ushtarake ose tė Policisė vendosin ministritė pėrkatėse.

Vendet e punės pėr punonjėsit e brendshėm akademikė, personelin ndihmės mėsimor-shkencor, personelin administrativ dhe atė bibliotekar fitohen me konkurs dhe mbi bazėn e kontratės sė punės, nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi, statutet e shkollave tė larta dhe rregulloret e vecanta tė tyre.

Neni 28Nė shkollėn e lartė publike personeli akademik i brendshėm ėshtė i detyruar tė shėrbejė, duke qenė i zėnė me punė tė paktėn deri nė kufirin minimal tė normės mėsimore-shkencore vjetore. Nė rastet kur ndėrmjet shkollave tė larta shqiptare, ndėrmjet tyre dhe shkollave tė larta tė huaja ose institucioneve kėrkimore-shkencore, vendase apo tė huaja, nėnshkruhen marrėveshje pėr shkėmbim personeli akademik, norma minimale mund tė realizohet nė mė shumė sė njė institucion.

Normat mėsimore-shkencore caktohen nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės.

Pėr tė plotėsuar nevojat e realizimit tė procesit mėsimor-shkencor, shkolla e lartė kėrkon punonjės tė jashtėm akademikė, me kontratė me afate tė ndryshme. Mėnyrat e trajtimit tė punonjėsve tė jashtėm tė shkollave tė larta publike caktohen nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės.

Kėshilli i Ministrave pėrcakton numrin e orėve mėsimore tė papaguara nga buxheti i shkollave tė larta, qė njė punonjės i institucioneve shkencore, nė varėsinė e Akademisė sė Shkencave, ėshtė i detyruar tė kryejė nė shkollat e larta. Kjo ngarkesė mėsimore ėshtė pjesė pėrbėrėse e detyrės funksionale pėr tė cilėn kėta punonjės paguhen nga Akademia e Shkencave.

Kriteret e pėrzgjedhjes sė kėtyre specialistėve pėrcaktohen me njė rregullore tė pėrbashkėt, tė nxjerrė nga shkolla e lartė dhe Akademia e Shkencave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 4:10 pm

Neni 13Kursi i studimit ėshtė njė fushė studimi nė shkollėn e lartė, nė pėrfundim tė tė cilit, nga shkolla e lartė pranė sė cilės kryhen studimet, lėshohet diplomė. Sipas natyrės akademike, kursi i studimit mund tė emėrohet "degė" apo "profil". Profili ėshtė nėndegėzim, me njė orientim studimi mė tė ngushtė dhe mė specifik se dega.

Kursi i studimit hapet me vendim tė senatit tė shkollės sė lartė, pasi tė jetė marrė miratimi nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės pėr plotėsimin e standardeve tė vendosura prej saj. Efektet ekonomike tė hapjes sė kursit tė ri pėrballohen nga shkolla e lartė. Shteti, nė buxhetin qė i cakton shkollės sė lartė publike, merr parasysh ekzistencėn e kursit tė ri vetėm pasi ta ketė njohur nėpėrmjet procedurave tė akreditimit.

Ministri i Arsimit dhe Shkencės miraton emėrtimin e diplomave qė lėshojnė shkollat e larta pėr ato kurse studimi tė njohura nėpėrmjet procesit tė akreditimit. Pėr shkollat e larta ushtarake ose tė policisė kėtė tė drejtė e ushtron ministri pėrkatės.

Hapja e departamenteve dhe e seksioneve bėhet me vendimin e senatit tė shkollės sė lartė, pasi tė jetė marrė miratimi nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės pėr plotėsimin e standardeve tė vendosura prej saj. Efektet ekonomikė tė hapjes sė tyre pėrballohen nga shkolla e lartė. Shteti, nė buxhetin qė i cakton shkollės sė lartė publike, merr parasysh ekzistencėn e kėtyre njėsive tė reja vetėm pas rezultatit tė vlerėsimit institucional dhe akreditimit tė shkollės sė lartė .

Kėtyre kritereve i nėnshtrohen edhe hapja e atyre strukturave e njėsive tė parashikuara nė nenin 12, tė cilat pėrballohen nga buxheti i shkollės sė lartė.

Mbyllja e kurseve tė studimit, e departamenteve dhe e seksioneve bėhet nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės, pasi ėshtė dhėnė vlerėsimi nga Kėshilli i Akreditimit.

Hapja e shkollave tė larta universitare, shkollave tė larta jouniversitare, fakulteteve, strukturave e njėsive tė parashikuara nė nenin 12 tė kėtij ligji, tė cilat nuk mund tė pėrballohen nga fondi i shkollės sė lartė, bėhen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, nė bazė tė propozimit tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, ose tė ministrive pėrkatėse pėr shkollat e larta ushtarake ose tė policisė.

Mbyllja e institucioneve publike tė pėrcaktuara nė nenin 13 paragrafi 7 tė kėtij ligji, bashkimi i tyre, ndryshimi i misionit etj., bėhet nga Kėshilli i Ministrave, me propozimin e Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės ose tė ministrive pėrkatėse pėr shkollat e larta ushtarake ose tė policisė, pasi tė jetė marrė mendimi i Kėshillit tė Akreditimit.

Kriteret, mėnyra e funksionimit dhe procedurat pėr dhėnien e lejes pėr hapjen e shkollave tė larta jopublike pėrcaktohen me kėtė ligj dhe me akte nėnligjorė tė nxjerra nga Kėshilli i Ministrave pėr zbatimin e tij. Leja pėr hapjen e njė shkolle tė lartė jopublike jepet jo mė parė se 6 muaj pas datės sė depozitimit tė kėrkesės nė Ministrinė e Arsimit dhe tė Shkencės dhe jo mė vonė sė njė vit nga data e depozitimit tė saj nė kėtė ministri.

Nė shkollat e larta ushtarake ose tė policisė, kursi i studimit hapet me miratimin e ministrisė pėrkatėse. Pėrcaktimi i strukturės mėsimore dhe organike tė cdo shkolle tė tillė bėhet nė varėsi tė arsimimit qė jepet dhe miratohet nga titullari i ministrisė pėrkatėse.Neni 14Nė sistemin e arsimit tė lartė funksionon Konferenca e Rektorėve, si organ kolegjial autonom i rektorėve dhe i drejtorėve tė shkollave tė larta. Anėtar i Konferencės sė Rektorėve ėshtė edhe njė pėrfaqėsues i autorizuar nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės. Konferenca e Rektorėve diskuton pėr problemet themelore tė arsimit tė lartė. Detyrat dhe kompetencat e Konferencės sė Rektorėve burojnė nga ky ligj, si dhe nga statutet dhe rregulloret e brendėshme tė shkollave tė larta. Organizimi dhe veprimtaria e Konferencės sė Rektorėve pėrcaktohen nė statutin e saj tė miratuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės.

Neni 15Senatet dhe kėshillat nė shkollat e larta janė organe kolegjiale tė zgjedhura, qė vendosin pėr problemet mė tė rėndėsishme tė shkollės sė lartė nė fushėn e mėsimit, kėrkimit shkencor dhe nė atė administrativo-financiare. Kėto organe mblidhen periodikisht.

Senati ėshtė organi mė i lartė i shkollės sė lartė universitare; kėshilli i fakultetit ėshtė organi mė i lartė i fakultetit; kėshilli i shkollės ėshtė organi mė i lartė i shkollės sė lartė jouniversitare dhe kėshilli i departamentit ėshtė organi mė i lartė i departamentit.

Pėrbėrja, detyrat, kompetencat dhe funksionimi i senateve dhe i kėshillave pėrkatėse pėrcaktohen nė statutet e shkollave tė larta dhe nė rregulloret e tyre tė brendėshme.Neni 16Autoritetet drejtuese tė Shkollave tė larta dhe tė strukturave tė njėsive tė tyre pėrbėrėse janė:

a) Rektori pėr Shkollėn universitare.

b) Drejtori pėr shkollėn jouniversitare.

c) Dekani pėr fakultetin.

d) Pėrgjegjėsi pėr departamentin.

e) Pėr shkollat e larta ushtarake ose tė policisė, autoriteti drejtues, i barazvlefshėm me rektorin, drejtorin apo dekanin mund tė jetė komandanti apo drejtori.

Nė rast rnungese, autoritetet ia delegojnė tė gjitha kompetencat ose njė pjesė tė kompetencave zėvendėsve tė tyre. Detyrat dhe kompetencat e kėtyre autoriteteve drejtuese burojnė nga ky ligj dhe pėrcaktohen me hollėsi nė statutet e shkollave tė larta.

Neni 17Shkolla e lartė publike zgjedh organet dhe autoritetet e veta drejtuese.

Departamenti zgjedh, me shumicė votash, pėrgjegjėsin e departamentit, anėtarė tė kėshillit tė departamentit si dhe pėrfaqėsuesit pėr nė kėshillin e fakultetit ose tė shkollės sė lartė jouniversitare.

Kėshilli i fakultetit ose i shkollės sė lartė jouniversitare pėrbėhet nga pėrfaqėsuesit e zgjedhur nga departamentet, nga personeli joakademik dhe nga studentė. Ky kėshill zgjedh, me shumicė votash, dekanin e fakultetit ose drejtorin e shkollės sė lartė jouniversitare, i cili mund tė jetė ose jo anėtar i kėtij kėshilli. Kėshilli i fakultetit ose i shkollės sė lartė jouniversitare (nė rastin kur shkolla jouniversitare ėshtė strukturė e universitetit) zgjedh, me shumicė votash, pėrfaqėsuesin e vet nė senatin e shkollės sė lartė universitare.

Senati i shkollės sė lartė universitare pėrbėhet nga pėrfaqėsuesit e zgjedhur nga kėshillat e fakulteteve tė shkollave tė larta jouniversitare dhe nga studentėt. Ky senat zgjedh, me shumicė votash, rektorin, i cili mund tė jetė ose jo anėtar i senatit.

Zgjedhjet bėhen mė votim. tė fshehtė. Procedurat dhe kriteret pėr pjesėmarrje nė zgjedhje tė tė giitha kategorive tė punonjėsve tė shkollave tė larta, pėrcaktohen me rregulloren pėr zgjedhjet nė shkollat e larta. Dita e fillimit tė zgjedhjeve dhe afatet e realizimit tė tyre, nė tė gjitha shkollat e larta, shpallen nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės.

Pas mbarimit tė zgjedhjeve, Presidenti i Republikės emėron. rektorin ose drejtorin e zgjedhur (nė rastin kur shkolla jouniversitare ėshtė jashtė strukturės sė Universitetit). Zėvendėsrektori dhe zėvendėsdrejtori propozohen. pėrkatėsisht, nga rektori ose drejtori dhe emėrohen nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės. Rektori emėron dekanin e zgjedhur dhe zėvendėsdekanin e pėrzgjedhur nga dekani. Pėrgjegjėsi i zgjedhur i departamentit emėrohet nga dekani.

Neni 18Rektori ėshtė njėkohėsisht kryetar i senatit, drejtori ėshtė kryetar i kėshillit tė shkollės sė lartė jouniversitare dhe dekani ėshtė kryetar i kėshillit tė fakultetit.

Pėrgjegjėsi i departamentit nė shkollėn e lartė publike ka tė drejtėn e pėrzgjedhjes sė pėrgjegjėsve tė seksioneve, mbi bazėn e konkurimit me dosjen personale. Emėrimi i pėrgjegjėsit tė seksionit bėhet nga dekani. Pėrgjegjėsit e seksioneve, anėtarėt e zgjedhur tė kėshillit tė departamentit sė bashku mė pėrgjegjėsin e departamentit, pėrbėjnė kėshillin e departamentit. Pėrgjegjėsi i departamentit ėshtė kryetar i kėshillit tė departamentit.

Neni 19Autoritetet drejtuese tė shkollave tė larta publike zgjidhen cdo tre vjet. Ata nuk mund tė zgjidhen radhazi nė tė njejtin funksion mė shumė se dy herė. Senati dhe kėshillat zgjidhen cdo tre vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 4:11 pm

Neni 7Shkollat e larta publike civile janė institucione autonome.Nė kėtė kuadėr:

shkolla e lartė zgjedh organet dhe autoritetet e veta drejtuese;

personeli i shkollės sė lartė ka tė drejtė tė zgjedhė e tė zgjidhet nė organet drejtuese tė shkollės sė lartė nė pėrputhje me statusin e shkollės sė lartė;

shkolla e lartė pėrcakton fushat e mėsimdhėnies dhe tė kėrkimit shkencor;

shkolla e lartė pėrzgjedh personelin e vet;

buxheti i cdo shkolle tė lartė e publike ėshtė zė mė vete nė buxhetin pėr arsimin dhe administrohet prej saj sipas rregullave tė pėrcaktuara me akte ligjore. Buxheti i shkollave tė larta ushtarake ose tė policisė ėshtė zė mė vete nė buxhetin e ministrisė pėrkatėse;

shkolla e lartė ka tė drejtė tė ofrojė shėrbime nė fushat qė kanė lidhje me aspektet e zbatimit praktik tė mėsimdhėnies e tė kėrkimit shkencor dhe tė realizojė tė ardhura prej tyre;

shkolla e lartė ka tė drejtė tė lidhė marrėveshje me shkollat e larta tė huaja pėr shkėmbim pėrvojė dhe pėr bashkėpunim nė procesin mėsimor-shkencor, si dhe pėr kualifikimin e personelit;

Shkolla e lartė ka tė drejtė tė vendosė marrėdhėnie dhe tė antarėsohet nė shoqata ose organizata ndėrkombėtare tė arsimit tė lartė;

Shkolla e lartė ka tė drejtė tė bashkėpunojė me subjekte, tė cilat ndihmojnė nė zhvillimin e arsimit tė lartė.Neni 8Shkollat e larta ushtarake ose tė policisė kanė tė drejtė tė pėrzgjedhin personelin e tyre mėsimdhėnės e drejtues, tė cilin ia propozojnė pėr miratim ministrisė pėrkatėse.

Titullari i kėtyre shkollave emėrohet nga Kėshilli i Ministrave, me propozimin e ministrisė pėrkatėse.

Shkollat e larta ushtarake ose tė policisė kanė tė drejtė tė vendosin marrėdhėnie me shkollat simotra tė huaja pėr shkėmbim pėrvoje e bashkėpunim nė procesin mėsimor-shkencor, nė kualifikimin e kuadrit, si dhe tė marrin pjesė nė shoqata dhe organizata ndėrkombėtare, nė bazė tė marrėvėshjeve tė nėnshkruara ose tė miratuara nga ministria pėrkatėse.Neni 9Shteti garanton paprekshmėrinė e institucioneve tė arsimit tė lartė dhe tė territorit tė tyre.

Ndėrhyrja e organeve tė rendit publik nė mjediset akademike bėhet mė kėrkesėn ose me lejen e titullarit tė shkollės sė lartė. Vetėm nė rastet e kryerjes sė njė krimi flagrant dlhe nė rastet e njė fatkeqėsie natyrore, organet e rendit publik ndėrhyjnė edhe pa lejen e titullarit tė shkollės sė lartė.

Cėnimi i paprekshmėrisė sė institucioneve tė arsimit tė lartė ndėshkohet sipas dispozitave ligjore.Neni 10Vlerėsimi i cilėsisė sė shkollave tė larta dhe akreditimi akademik kryhen nga Agjencia e Akreditimit dhe Kėshilli i Akreditimit. Krijimi dhe kompetencat e tyre pėrcaktohen nga Kėshilli i Ministrave.


KREU II

ORGANIZIMI DHE DREJTIMI I SHKOLLAVE TĖ LARTA

Neni 11Shkollat e larta universitare pėrbėhen nga fakultetet. Nė raste tė vecanta, brėnda njė shkolle tė lartė universitare mund tė pėrfshihet njė shkollė e lartė jouniversitare, me strukturė tė ngjashme me atė tė njė fakulteti.

Fakulteti ėshtė njėsi mėsimore-shkencore e shkollės sė lartė universitare, qė mbulon shkenca me trung tė pėrbashkėt.

Fakulteti dhe shkollat e larta jouniversitare pėrbėhen nga departamente.

Departamenti ėshtė njėsi bazė mėsimore-shkencore e shkollės sė lartė universitare dhe njėsi bazė mėsimore e shkollės sė lartė jouniversitare. Objekti i mėsimdhėnies dhe i kėrkimit shkencor tė departamentit pėrfshin disa disiplina tė njė shkence. Departamenti, si rregull, ndahet nė seksione, nė tė cilėt pėrfshihen disiplinat mė tė pėrafėrta tė njė shkence.Neni 12Nė strukturat e njėsive tė shkollave tė larta pėrfshihen institutet, qendrat dhe sektorėt kėrkimorė, laboratorėt dhe atelietė mėsimore, klinikat, shėrbimet, studiot, bibliotekat, qendrat sportive, rnuzetė, fermat eksperimentale, qė funksionojnė sipas rregulloreve tė brendėshme pėrkatėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
OKTAPODI
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 170
Age : 31
Location : Kendej Verdall
Registration date : 03/12/2007

MesazhTitulli: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   Wed Dec 12, 2007 4:19 pm

REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖKUVENDILIGJ


Nr.8461, datė 25.2.1999

PĖR ARSIMIN E LARTĖ NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ


Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,KUVENDIIREPUBLIKĖS SĖ.SHQIPĖRISĖVENDOSI:KREU I

DISPOZITA TĖ PĖRGJTHĖSHME

Neni 1Nė Republikėn e Shqipėrisė arsimi i lartė ėshtė publik dhe jopublik. Arsimi i lartė publik garantohet dhe financohet nga shteti, si dhe nga burime tė tjera tė ligjshme. Arsimi i lartė publik ėshtė laik.

Neni 2Misioni i arsimit tė lartė civil ėshtė:

a) tė krijojė, tė zhvillojė, tė mbrojė e tė transmetojė dijet me anėn e mėsimdhėnies dhe tė kėrkimit shkencor, tė zhvillojė dhe tė cojė pėrpara artet, edukimin fizik dhe sportet;

b) tė formojė specialistė tė lartė;

c) tė pėrgatisė shkencėtarė tė rinj.

Arsimi i lartė i strukturave tė Forcave tė Armatosura, si dhe i strukturave tė tjera qė kanė statusin e ushtarakut, ka pėr mision tė formojė, tė pergatisė e tė kualifikojė oficerė dhe specialistė tė lartė, tė aftė e tė pėrkushtuar nė mbrojtjen e Atdheut dhe nė zbatimin e detyrave qė pėrcaktohen me ligj.

Arsimi i lartė i policisė ka pėr mision tė formojė, tė pergatisė e tė kualifikojė specialistė tė aftė e tė pėrkushtuar pėr mbrojtjen dhe sigurinė publike.

Neni 3Arsimi i lartė civil kryhet nė shkollat e larta universitare dhe nė shkollat e larta jouniversitare. Shkollat e larta universitare dhe jouniversitare mė poshtė do tė quhen "shkolla tė larta”.

Arsimi i lartė i strukturave tė Forcave tė Armatosura, atyre tė policisė, si dhe i strukturave tė tjera qė kanė statusin e ushtarakut, kryhet nė shkollat e larta pėrkatėse, tė cilat mė poshtė do tė quhen "shkolla tė larta ushtarake ose tė policisė”.

Neni 4Shkollat e larta dhe shkollat e larta ushtarake ose tė policisė janė persona juridikė.

Shkollat e larta drejtohen dhe pėrfaqėsohen nga rektori ose drejtori.

Shkollat e larta ushtarake ose tė policisė drejtohen dhe pėrfaqėsohen nga komandanti ose drejtori.Neni 5Shikollat e larta universitare janė institucione mėsimore-shkencore qė kanė pėr detyrė.

a) tė realizojnė arsimimin profesional dhe formimin shkencor, nėpėrmjet mėsim-dhėnies e kėrkimit shkencor;

b) tė kryejnė studime shkencore nė fushat qė mbulojnė dhe tė pergatisin shkencėtarė tė rinj

c) Shkollat e larta jouniversitare janė institucione mėsimore dhe detyrė kryesore kanė pergatitjen e specialistėve me kualifikim tė lartė.Neni 6Shkollat e larta kanė liri akademike nė mėsimdhėnie dhe nė kėrkimin shkencor. Liria akademike qėndron nė respektimin e opinioneve, ideve e metodave dhe nė garantimin e zhvillimit tė lirė, kritik e krijues tė mėsimdhėnies e tė kėrkimit shkencor, nė pėrputhje me planet dhe programet pėrkatėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zihnimagani.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ligji I Arsimit Te Larte Ne Shqiperi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
WelCome :: Albania & Shqiperia :: Studentet Shqiptare-
Kėrce tek: