WelCome

WelCome
 
ForumGalleryPortalli**Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Guida e @Operatoreve !!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 290
Age : 25
Location : Europe
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Guida e @Operatoreve !!!   Fri Sep 12, 2008 2:08 am

Nje @Operator duhet te dije ...

1) Rregulloren e Serverit ne : http://www.kenaqu.tk
2) Dallimin midis nje kick dhe nje ban poashtu dhe si behen.
3) Tipet e ban –eve.
4) Si rregjistrohet emri dhe dhoma.
5) Si mbyllet privati apo si behet ignore dikush.
6) Si behet voice/devoice; halfop/dehalfop apo op/deop.
7) Disa mode te kanalit.


1) Te tere duhet ta lexojne rregulloren e serverit dhe ta respektojne ate.
2)Kick, Ban, Kick+Ban

2.1)Kick : Quhet dalja e forcuar nga dhoma. Kick aplikohet nga aop(@),halfop(%), Boti dhomes dhe ndonjeher nga IrcOp –et.
Per te bere kick perdoret komanda /k emri, ose !k emri motivi . Lejohet ndaj userave floodues/reklamues WebSitesh/Serverash.

2.2)Ban : Dikush qe eshte ne ban, fjalet qe shkruan ne main nuk mund te lexohen nga askush. Per te vendosur ban manual do t’ju sygjeroja komanden /ban emri.

2.3)Kick + Ban (se bashku) : Nxjerr nga dhoma nje user i cili, duke qene se eshte edhe ne ban, nuk mund te futet me. Gjithmone nese nuk behet "unban"/"+e"/"invite".
3)Tipet e baneve (e rendesishme)

Egzistojn tre tipe ban –esh, te cilet mund te kombinohen edhe me njera tjetren.

3.1) Ban ne Nick : /ban Nick!*@* ose /mode #kanali +b Nick

3.2) Ban ne Identitet : /ban *!Identiteti@* ose /mode #Dhoma +b *!Identiteti@*

3.3) Ban ne HostMask : /ban *!*@HostMask ose /mode #Dhoma +b *!*@HostMask

Banet e lartepermendur perbejn gjene me kryesore per nje "Aop". Me poshte ndodhen "banet e kombinuare"...

Bane te kombinuar:

3.4) Ban ne Identitet dhe Hostmask : /ban *!identiteti@HostMask ose /mode #Dhoma +b *!Identiteti@Hostmask

3.5) Ban ne Nick + HostMask : /ban Nick!*@HostMask ose /mode #Dhoma +b Nick!*@HostMask

3.6) Ban ne Nick, Identitet dhe Hostmask : /ban Nick .
Nje shembull real :
xyz is abc@18B9164.2A68E337.67C0C6A8.IP

xyz=Nick
abc=Identiteti
18B9164.2A68E337.67C0C6A8.IP=HostMask

3.1) Ban ne Nick : /ban xyz!*@* ose /mode #Dhoma +b xyz

3.2) Ban ne Identitet : /ban *!abc@* ose /mode #Dhoma +b *!*abc@*

3.3) Ban ne HostMask : /ban *!*@@18B9164.2A68E337.67C0C6A8.IP ose /mode #Kanali +b *!*@18B9164.2A68E337.67C0C6A8.IP

Bane te kombinuar.

3.4) Ban ne Identitet dhe Hostmask : /ban *!abc@18B9164.2A68E337.67C0C6A8.IP ose /mode #Dhoma +b *!abc@18B9164.2A68E337.67C0C6A8.IP

3.5) Ban ne Nick + HostMask[B] : [B]/ban xyz!*@18B9164.2A68E337.67C0C6A8.IP ose /mode #Dhoma +b xyz!*@18B9164.2A68E337.67C0C6A8.IP

3.6) Ban ne Nick, Identitet dhe Hostmask : /ban xyz


Para se te vendosni ne menyre manuale banet e siperpermendur, veco ketu rastin e “Ban ne Nick“ dhe “Ban ne Nick, Identitet dhe HostMask” duhet bere Whois ndaj userit, kjo per te pasur informacion rreth hostmask –es dhe identitetit; /w nick
4)Rregjistrimi i Nick dhe dhomes.

Poashtu nje aop duhet te informohet si rregjistrohet nje emer apo nje dhome.

4.1) Per te rregjistruar emrin : /ns register passwordi e-maili , me pas duhet kontrolluar posta tek e cila do te vij nje email me nje komande te tipit : /msg NickServ confirm kodiKonfirmues

4.2) Ndersa per te rregjistruar nje dhome : /cs register #Dhoma passwordi pershkrimi, sigurohuni qe dhoma ne fjale te jete e paregjistruar, emri i userit, qe do ta rregjistroj, te jete i rregjistruar dhe poashtu ky i fundit te kete shenjen “@” para emrit.

5)Mbyllja e privatit dhe ignore.

5.1)Per te mbyllur privatin : /umode2 +D ose /mode emri +D

5.2)Ndersa per te Injoruar dike: /ignore emri!*@* , poashtu mund te behet ne identitet, ne Hostmask apo dhe te kombinuar bashke. (Kujtoni rastet e baneve).

6)Voice/Devoice; HalfOp/DeHalfOp; Op/DeOp

Poashtu nje aop duhet te dij si mund te beje dike apo veten voice, devoice ; hop/dehop, op/deop. Per cdo status mund te perdorni nje nga komandet me poshte. Ju rikujtoj se komanda e pare per voice/devoice perdoret ne rast se ndodheni ne statusin e halfop(%)ose te aop -it(@), poashtu dhe per halfop/dehalfop, bene ne rast se ndodheni ne statusin e aop -it (@) .

6.1) Voice/Devoice : /mode #Dhoma +v/-v emri; /cs voice/devoice #Dhoma emri dhe e fundit !voice/!devoice (emri)

6.2) Halfop : /mode #Dhoma +h/-h emri[b]; /cs halfop/dehalfop #Dhoma emri dhe e fundit !halfop/!dehalfop (emri)

6.3) Op/DeOp : /cs op/deop #Dhoma emri dhe !halfop/!dehalfop (emri)

Nese komandat aplikohen mbi veten tuaj do ju sygjeroja mos te shkruani "emri" -n.

7)Modet e #Dhoma -t :

+n = Nuk mund te dergohen mesazhe nga user qe ndodhen jashte dhomes.

+r = Dhome e rregjistruar.

+t = Topiku dhomes mund te modifikohet vetem nga "@" (gjthm nese s'eshte "topiclock").

+C = Nuk lejon perdorimin e komandeve CTCP (Client-To-Client-Protocol)

+T = Nuk lejon notice ne dhome.

+G = Zevendeson fjalet vulgare ne "censored".

+M = Mund te flasin vetem user me nick te rregjistruar.

+R = Mund te futen user me nick te rregjistruar.

+m = Mund te flasin user ne @(aop), %(halfop) dhe +(voice) .

+l = Cakton limitin e users ne #Dhoma.

+i = Invite, mund te futen vetem user ne aop, te cilet kane te drejten e autoinvite dhe poashtu ata qe mund te behen invite nga keto te fundit. Gjithmone nese dhoma s'eshte "+V" (No invite allowed) .

Per te vendosur nje apo disa mode: /mode #Dhoma +mode/modet
Per ti hequr : /mode #Dhoma -mode/modet

Keto jane disa mode te rendsishme. Do ju sygjeroja qe modet +i, +l dhe +m mos ti perdorni. Por ne vend te tyre te perdorni /mode #Dhoma +RM, apo nese fati e do /mode #Dhoma +M, vetem nese ne dhome ka klone dhe nuk ka ircop/sop online. Pasi te nxirren klonet jeni te lutur te beni /mode #Dhoma -RM .
Gjithsesi modet e dhomes jeni te lutur te mos i luani sipas deshires, veconi vetem rastin e lartepemendur.
Dhe e fundit, do ishte me mire te perdorni moden "+M" ne vend te modes "+m" .


Me respekt: KoMiSaR_kAtAnI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://zihnimagani.albanianforum.net
 
Guida e @Operatoreve !!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
WelCome :: Chati :: Reklama Scriptash-
Kėrce tek: